Η ποίηση του Χρήστου είναι επηρεασμένη από τα ερεθίσματα που είχε στην εφηβεία του, όπως ελληνική μυθολογία, ροκ μουσικά συγκροτήματα, κινηματογραφικές ταινίες αλλά και άλλους ποιητές- Έλληνες και ξένους- όπως ο Κωστής Παλαμάς και ο Έντγκαρ Άλαν Πόε. Την χαρακτηρίζει ώς γκόθικ ρομαντικό σουρεαλισμό, και στόχο του έχει να ταξιδεύει τους αναγνώστες του με έντονο συναισθηματισμό και συμβολισμό, στις μελαγχολικές του αναζητήσεις.